ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Најголемото македонско дерби, во седмото коло

Најголемото македонско дерби, во седмото коло

сподели
kfsm.mk

Првата пресметка меѓу најтрофејните екипи во домашната кошарка ќе се одигра во Градски парк, во седмото коло.

Тоа ќе биде и прва можност за Работнички барем делумно да се одмазди за „метлата“ во финалето од плеј-офот минатата сезона. Според распоредот, дуелот на Работнички и МЗТ Скопје ќе биде на програмата пред крајот на ноември.

Но, на првото дерби во новата сезона нема многу да се чека. Ќе се одигра во вториот круг, исто така во Градски парк каде ќе гостува амбициозниот Гостивар.

Екипата на Марјан Србиновски веќе во третото коло игра и против МЗТ Скопје на домашен терен, добра можност салата Младост да се исполни до последното место, па и повеќе од тоа.

Новото првенство почнува претстојниот викенд, на 12-ти октомври.

1. КОЛО
Вардар - Еуроникел
Кожув - МЗТ Скопје
МЗТ 2 - Работнички
Гостивар - Академија ФМП
Куманово - Пелистер

2. КОЛО
Еуроникел - Пелистер
Академија ФМП - Куманово
Работнички - Гостивар
МЗТ Скопје - МЗТ 2
Вардар - Кожув

3. КОЛО
Кожув - Еуроникел
МЗТ 2 - Вардар
Гостивар - МЗТ Скопје
Куманово - Работнички
Пелистер - Академија ФМП

4. КОЛО
Еуроникел - Академија ФМП
Работнчки - Пелистер
МЗТ Скопје - Куманово
Вардар - Гостивар
Кожув - МЗТ 2

5. КОЛО
МЗТ 2 - Еуроникел
Гостивар - Кожув
Куманово - Вардар
Пелистер - МЗТ Скопје
Академија ФМП - Работнички

6. КОЛО
Еуроникел - Работнички
МЗТ Скопје - Академија ФМП
Вардар - Пелистер
Кожув - Куманово
МЗТ 2 - Гостивар

7. КОЛО
Гостивар - Еуроникел
Куманово - МЗТ 2
Пелистер - Кожув
Академија ФМП - Вардар
Работнички - МЗТ Скопје

8. КОЛО
Еуроникел - МЗТ Скопје
Вардар - Работнички
Кожув - Академија ФМП
МЗТ 2 - Пелистер
Гостивар - Куманово

9. КОЛО
Куманово - Еуроникел
Пелистер - Гостивар
Академија ФМП - МЗТ 2
Работнички - Кожув
МЗТ Скопје - Вардар