ПОЧЕТНА ЕВРОПА На Виртус му рипа буџетот, ноо…

На Виртус му рипа буџетот, ноо…

сподели
Virtus Segafredo

Некогашниот италијански гигант и екипа во препород, со нов сопственик и со стабилни финансии, најави зголемување на средствата за следната сезона, но во нормални граници и со разумни потези:

„Верувам дека имаме шанса за Евролига, ќе изградиме респектабилна екипа за Еврокупот што може да игра и во елитата. Бараме комбо-бек, играчи доаѓаат и си заминуваат, нема да купуваме кошаркари со плата од 5 милиони евра.

Ние имаме само еден суперстар, а тоа е плејмејкерот Милош Теодосиќ. Нашиот буџет за наредната сезона ќе порасне од 15, на 18 милиони евра.“ – изјави првиот оперативец Лука Баралди, за италијанската Газета.