ПОЧЕТНА ЕВРОПА На капитенот за малку му избега МВП признанието

На капитенот за малку му избега МВП признанието

сподели
фото: МЗТ Скопје Аеродром, Роберт Спасовски

Иако не беше статистички најдобар на мечот, Дамјан Стојановски беше убедливо највреден поединец кај двата тима во победата на МЗТ против Сутјеска во Скопје, со 88:78 во рамките на 16-то коло во АБА 2 лигата.

druga.aba-liga.com

Тој постигна 28 поени, имаше 70% реализација од поле (2/3 за 2, 5/7 за 3 и 9/10 за 1 поен), имаше 3 скока, 3 асистенции и 2 украдени со 2 загубени топки, за вкупна валоризација 31 индексен поен, 6 помалку од Павличевиќ.