ПОЧЕТНА ЕВРОПА МЗТ им се враќа на регионалните победи

МЗТ им се враќа на регионалните победи

сподели
фото: МЗТ Скопје Аеродром, Роберт Спасовски

Македонскиот шампион славеше против Сутјеска со 88:78, во рамките на 16-то АБА 2 коло, за 12/4 на втората позиција на помалата јадранска табела. Ова беше трета победа во меѓусебните дуели за скор 3:3, по два пораза од црногорскиот претставник.

druga.aba-liga.com

Дамјан Стојановски имаше — поени, двоцифрени беа и Херис со 14, односно Крстевски (кој имаше 4 загубени топки, најмногу кај МЗТ) со 13 поени. Кај гостите од Никшиќ, најдобар поединец беше поранешниот металец Павличевиќ, со 32 поена.