ПОЧЕТНА ЕВРОПА Милано извлече полн плен против Жалгирис

Милано извлече полн плен против Жалгирис

сподели
фото: euroleague.net

Италијанската екипа се спаси на домашен терен во втората евролигашка рунда, против гостите од Литванија, победувајќи со тесни 85:81. Добрата вест за Месина е што конечно заигра неговиот прв пик, плејмејкерот Серхио Родригез, за кого го жртвуваше најдобриот стрелец минатата сезона, Мајк Џејмс (ЦСКА).

фото: euroleague.net

Шпанецот имаше 17 поени, Џеф Брукс имаше 14 поени, Владимир Мицов посигна поен помалку, Луис Скола регистрира 11 поени со 4 офанзивни без дефанзивен скок. Кај Жалгирис, Томас Волкап имаше 19 поени со 7/9 за два, Григонис имаше 13 поени, Лекавичиус 11 поени, а Џок Лендејл постигна 10 поени.