ПОЧЕТНА ЕВРОПА Мега краде и ќе произведува нов НБА играч

Мега краде и ќе произведува нов НБА играч

сподели
fiba.basketball

Расадникот за таленти прибира се што е вредно во Европа и на Балканот, создавајќи играчи кои што по кратко време заминуваат во најсилната конкуренција.

Тоа најверојатно ќе биде случајот и со словенечкиот интернационалец Јуриј Мацура (211), кој што има 19 години и учеше средно училите во Виторија, односно играше за Саски Басконија од 2016-та година.

Мацура настапи во квалификациите за претстојното светско првенство, на кое што нема да го гледаме европскиот шампион Словенија, поради резултатскиот дебакл во квалификацискиот циклус.