ПОЧЕТНА ЕВРОПА Макаби три по ред, Авдија во Топ 10 на драфтот?

Макаби три по ред, Авдија во Топ 10 на драфтот?

сподели
euroleague.net

Кошаркарите на израелската гордост го подобрија рекордот во својата земја, со освојувањето на 54-та шампионска титула, совладувајќи ја (втора година по ред) екипата на Макаби Ришон со 86:81 во финалето на завршниот турнир.

Ова беше трета титула по ред за Макаби Тел Авив, по постот што траеше три години. Најдобар стрелец беше Амаре Стадемаер со 18 поени, а за МВП е избран Дени Авдија, кој најверојатно ќе биде Топ 10 пик на следниот НБА драфт.