ПОЧЕТНА ЕВРОПА Макаби на врвот во Израел, нова доминација по пауза од три години?

Макаби на врвот во Израел, нова доминација по пауза од три години?

сподели
фото: Maccabi Tel Aviv

Најтрофејната екипа во израелската кошарка го врати приматот, со победата против Макаби Ришон со 75:89, во финалето на четвртиот редоследен завршен Фајнал Фор турнир во израелската премиерна лига.

Ова е вкупно 52-ра (од 64) титула за Гордоста на Израел, пехарот од минатата сезона (2018) е одбранет, откако претходните три сезони шампиони беа Хапоел Ерусалим (2015, 2017) и Макаби Ришон (2016).