ПОЧЕТНА Некатегоризирана (ВИДЕО) Лентата е пресечена, Вориорс имаат нов дом

(ВИДЕО) Лентата е пресечена, Вориорс имаат нов дом

сподели
фото: NBC

По 53 години, поранешниот НБА шампион ја напушти Оракл арената и во иднина своите натпревари ќе ги игра во новоизградениот Чејс центар.

Пред бројни симпатизери и блиски на франшизата од Сан Франциско, отворено е модерното здание кое има капацитет од 18.064 места. Сопственик е Голден Стејт Вориорс, а лентата ја пресекоа лично газдите Џо Лејкоб и Питер Губер. Градбата почна на 17 јануари 2017 година, заврши пред крајот на минатата сезона.

Чејс центарот се наоѓа на 18 километри од досегашниот дом на тимот. Се простира на 19 илјади квадратни метри и ќе го има најголемиот семафор во НБА.

Првиот натпревар во новата арена ќе се одигра на 5 октомври против Лос Анџелес Лејкерс, но тој меч не е официјален, туку е дел од претсезоната. Во рамките на НБА лигата, прв гостин ќе биде Лос Анџелес Клиперс на 24 октомври.