ПОЧЕТНА СП 2019 Легендарниот Пикси сведочеше на рекордот на Србија

Легендарниот Пикси сведочеше на рекордот на Србија

сподели

Иако играше против аутсајдер во рамките на второто коло, сепак перформансот на селекцијата на нашиот северен сосед влева страв и трепет кај противниците.

Тоноста, прецизноста и решителноста, не зависат од силата на опонентот, туку од мотивот кај оној што доминира. Ако беа вака мотивирани Србите против Филипини, колку ли ќе бидат против Италија?

Српската репрезентација славеше со 126:67, постина најмногу поени на еден натпревар на ова СП, ја оствари својата најголема победа (+59) во историјата, шутираше со монструозни 75% од поле.

„Фошан е на половина час возење од мојот дом, го направив распоредот да можам да присуствувам на овој натпревар. Ова беше убава ноќ, имаме добра екипа, одличен селектор и стручен штаб, квалитет, талент…

Дуелот со Италијанците во третата рунда ќе биде многу битен, но јас очекувам победа за полесен пат до полуфиналето.“ – рече Драган Стојковиќ, некогашниот фудбалер на Југославија и Србија.

Дарко Панчев, Драган Стојковиќ, Роберт Просинечки и Дејан Савичевиќ, а во позадина е голманот Стеван Стојановиќ – 1990 година (фото: mondo.rs).

Популарниот Пикси сега е тренер во кинескиот Гвангжу, а кога играше беше член на најславната генерација на Црвена звезда која без него триумфира во Купот на европските шампиони 1991-та година, сезона во која тој направи трансфер во Олимпик Марсеј кој беше противникот на црвено-белите во финалето во Бари.

Знаете кој го постигна победничкиот гол, нели?