ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Лавина од Шар Планина, ја смачка Естонија

Лавина од Шар Планина, ја смачка Естонија

сподели
fiba.basketball

Се плашевме и потајно посакувавме, но по само 10 минути ни беше јасно дека нашата иднина е светла. Македонија ја прегази селекцијата на Естонија во првиот елиминациски дуел на Б европското првенство и најави битка за пласман во А дивизијата.

fiba.basketball

Најдобрите три селекции од шампионатот во романскиот град Орадеа, ќе се пласираат во елитното друштво. Овој спектакуларен триумф против Естонците мора да се материјализира со уште една победа, во полуфиналето или во мечот за третото место, којашто не води во посилната конкуренција.

fiba.basketball

По неверојатните 30:6 во првата четвртина, беше јасно кој ќе биде победник на мечот меѓу нашата и северноевропската репрезентација. На полувремето беше 58:32, на крајот на третиот период беше 77:40. Конечните 92:57 се демонстрација на стабилност, квалитет и зрелост.

БРАВО ЈУНИОРИ! БРАВО!!!