ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА КОМПЛЕТЕН РАСПОРЕД ЗА ПРВАТА ЛИГА: Вечното дерби во последното коло!

КОМПЛЕТЕН РАСПОРЕД ЗА ПРВАТА ЛИГА: Вечното дерби во последното коло!

сподели
фото: МЗТ Скопје

Љубителите на кошарката во земјава ќе се изначекаат до првиот дуел на најголемите клубови во македонската Прва лига.

Дуелот на финалистите во последната сезона се падна во последното коло, пред крајот на годината, а домаќин ќе биде Работнички. Ова би можело да значи дека 22-рото коло ќе го донесе лидерот на табелата во пресрет на Суперлигата. Двете екипи летово доживеаја големи промени и со речиси нови состави ќе излезат еден против друг.

Но, и без дуелот на овие две екипи, дерби-пресметки нема да изостанат. Во првото коло играат Кожув-АВ Охрид, а веќе во второто во Гостивар оди шампионот МЗТ Скопје.

1. КОЛО:
Академија ФМП - Работнички
Еуроникел - Гостивар
Кожув - АВ Охрид
Вардар - Пелистер
МЗТ Скопје - Куманово
МЗТ 2 слободен

2. KOLO
Пелистер - Кожув
Работнички - Вардар
Гостивар - МЗТ Скопје
АВ Охрид - МЗТ 2
Куманово - Академија ФМП
Еуроникел слободен

3. КОЛО
Академија ФМП - Гостивар
Еуроникел - АВ Охрид
Кожув - Вардар
Работнички - Куманово
МЗТ 2 - Пелистер
МЗТ Скопје слободен

4. КОЛО
Кожув - МЗТ 2
Вардар - Куманово
Пелистер - Еуроникел
Гостивар - Работнички
АВ Охрид - МЗТ Скопје
Академија ФМП слободна

5. КОЛО
Академија ФМП - АВ Охрид
Еуроникел - Кожув
МЗТ Скопје Пелистер
Куманово - Гостивар
МЗТ 2 - Вардар
Работнички слободен

6. КОЛО
Кожув - МЗТ Скопје
Вардар - Гостивар
Пелистер - Академија ФМП
АВ Охрид - Работнички
МЗТ 2 - Еуроникел
Куманово слободен

7. КОЛО
Академија ФМП - Кожув
Еуроникел - Вардар
МЗТ Скопје - МЗТ 2
Работнички - Пелистер
Куманово - АВ Охрид
Еуроникел слободен

8. КОЛО
Еуроникел - МЗТ Скопје
Кожув - Работнички
Пелистер - Куманово
АВ Охрид - Гостивар
МЗТ 2 - Академија ФМП
Вардар слободен

9. КОЛО
Академија ФМП - Еуроникел
МЗТ Скопје - Вардар
Работнички - МЗТ 2
Гостивар - Пелистер
Куманово - Кожув
АВ Охрид слободен

10. коло
Еуроникел - Работнички
Кожув - Гостивар
МЗТ Скопје - Академија ФМП
Вардар - АВ Охрид
МЗТ 2 - Куманово
Пелистер слободен

11. КОЛО
Академија ФМП - Вардар
Работнички - МЗТ Скопје
Гостивар - МЗТ 2
АВ Охрид - Пелистер
Куманово - Еуроникел
Кожув слободен