ПОЧЕТНА СП 2019 Кој се пласира во втората рунда на СП?

Кој се пласира во втората рунда на СП?

сподели
FIBA

По две некомплетно одиграни кола на светскиот самит на најдобрите кошаркарски репрезентации, веќе има селекции што обезбедија учество во следната фаза на мундобаскетот.

Полска, Аргентина, Русија, Србија, Италија и Шпанија букираа билети за втората фаза по групи. Сите овие шест репрезентации, забележаа по две победи во првите две кола на шампионатот во Кина.