ПОЧЕТНА СП 2019 Кои други селекции поминаа во втората рунда?

Кои други селекции поминаа во втората рунда?

сподели
FIBA

По трилер вториот натпреварувачки ден во рамките на второто коло, уште шест репрезентации обезбедија пласман во втората фаза по групи и најмалку учество на квалификацискиот олимписки турнир, ако не се пласираат директно за Токио 2020. Останаа уште 4 слободни места.

Тоа се Бразил, САД, Австралија, Франција, Литванија и Доминиканската Република. Полска, Аргентина, Русија, Србија, Италија и Шпанија први букираа билети за втората фаза по групи. Сите овие репрезентации забележаа по две победи во првите две кола, на шампионатот во Кина.

Една група веќе е формирана – Франција, Доминиканска Република, Литванија и Австралија ќе играат во друштвото Л, за првите две позиции што водат во 1/4 финалните соочувања. Шпанија, Србија и Италија во групата Ј чекаат уште еден протиовник, а САД и Бразил чекаат уште два во групата К.

Резултатите се пренесуваат, селекциите играат против оние со кои не се соочиле во првиот круг.

Резултати 2 коло:

Австралија – Сенегал 81:68
Црна Гора – Нов Зеланд 83:93
Јапонија – Чешка 76:89
Германија – Доминиканска Р. 68:70
Литванија – Канада 92:69
Бразил – Грција 79:78
Јордан – Франција 64:103
САД – Турција 93:92

Србија – Филипини 126:67
Италија – Ангола 92:61
Венецуела – БС Коска 87:71
Нигерија – Аргентина 81:94
Тунис – Иран 79:67
Ј. Кореа – Русија 73:87
Порторико – Шпанија 63:73