ПОЧЕТНА СВЕТ Каваи ја креира новата историја на Клиперс

Каваи ја креира новата историја на Клиперс

сподели
фото: Clippers

Првата ѕвезда на другата франшиза од ЛА постигна 43 поени за 28 минути, во победата против Кавалирс со 128:103, што е најбрз +40 учинок за составот од ЛА. Тој е само третиот во историјата на нападот со 24 секунди, што постигнал најмалку 43 поени за време под 29 минути.

ESPN

Ова е втор ваков меч по за Клиперс 1996-та, со играч што постигнал 40 поени за три четвртини, по учинокот на Лу Вилијамс (40) против Голден Стејт во 2018-та. Во вториот период, Ленард (14) постави личен рекорд за тројки (4) во една четвртина и стигна на -2 до личниот рекорд (45).