ПОЧЕТНА СВЕТ Историското враќање на заборавениот

Историското враќање на заборавениот

сподели
@Lakers

Ражон Рондо е првиот во историјата на НБА лигата, кој освоил титули со двете екипи – ЛА Лејкерс (2020 против Мајами) и Бостон Селтикс (2008 против Лејкерс).

Сепак, тој не е првиот што има титула со двете франшизи. Клајд Лавлет има освоено титули со Минеаполис (првиот град на) Лејкерс и Бостон Селтикс.

Оваа сезона, Леброн и Лејкерс го вратија Рондо во нов кошаркарски живот, откако по заминувањето од Бостон (2014) смени 4 екипи и не се изнаигра.