ПОЧЕТНА СП 2019 ИГРАЧ НА ШАМПИОНАТОТ: Андерсон Варежао

ИГРАЧ НА ШАМПИОНАТОТ: Андерсон Варежао

сподели
FIBA

Бразилецот (Фламенго) последен пат играше врвна кошарка пред две години во Кливленд Кавалирс, но на ова СП кое е негово 5-то по ред, се препороди и игра како од најдобрите денови.

FIBA

Центарот (36) е движечката сила на селекцијата на кариоките, го предводеше враќањето по двоцифрената негатива во дуелот со Грција (79:78), постигна 22 поена со 9 скока и со две асистенции, на кои додаде и една украдена топка.