ПОЧЕТНА ЕВРОПА И Звезда влезе во каталонската машина

И Звезда влезе во каталонската машина

сподели
фото: Barca Basket

Барселона и по четвртото коло ќе остане лидер на евролигашката табела затоа што победничката серија ја продолжи во Белград. Мотивираната Црвена Звезда имаше сила за само едно полувреме, но на крајот загуби со 65:73.

Убедливо најефикасен играч беше Никола Миротиќ кој постигна 21 поен, но со многу промашувања и загубени топки (6). Во тимот на Црвена Звезда, која остана на една победа во досегашниот дел од Евролигата, само Гист постигна двоцифрен број поени – 10.