Најнови вести

ОФИЦИЈАЛНО: Јанис е МВП!

Грчкиот суперстар ја освои втората последователна „МВП на сезоната“ награда, со убедлива предност пред пеколната конкуренција. Адетокумбо имаше 85 гласа и 962 бода, Втор беше Леброн Џејмс со 16 гласа. Гркот им се приклучува на Мајкл Џордан, Бил Расел, Лери Бирд, Вилт Чембрлен, Карим Абдул-Џабар, Меџик Џонсон, Леброн Џејмс, Мозес Мелоун, Тим Данкан, Стив Неш и Стеф Кари, кои имаат...

Минчев се врати во Скопје

Аеродромци победија во првиот (од двата) контролен натпревар против бугарскиот Левски, со 94:74. Во дресот на гостите се појави некогашниот играч на металците, Јордан Минчев (203, 21) кој е голема бугарска кошаркарска надеж, но во МЗТ не доби прилика (или не ја искористи) да го покаже својот потенцијал. Дамјан Стојановски и Андреј Магдевски постигнаа по 17 поени за победникот, Феми Олуџоби...

Репрезентацијата ќе игра во балон

Земајќи ги предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и официјалните лица, следејќи ги прекораките на Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, Извршниот комитет на ФИБА ги донесе следните одлуки, во врска со квалификациските натпревари во ноември 2020-та и февруари 2021-та: Сите натпревари ќе се играат турнирски, во балон, наместо дома и на гости. Ќе мора да бидат запазени...

Јанис ќе биде МВП втора година по ред?

Најдоброупатениот новинар во областа на кошарката, јавува дека грчкиот интернационалец ја освоил наградата за Најкорисен кошаркар на сезоната, во НБА лигата. Адријан Војнаровски од ЕСПН се повикува на сигурни извори. Со тоа, Гркот им се приклучува на Мајкл Џордан, Бил Расел, Лери Бирд, Вилт Чембрлен, Карим Абдул-Џабар, Меџик Џонсон, Леброн Џејмс, Мозес Мелоун, Тим Данкан, Стив Неш и Стеф Кари,...

Ѓаволско презиме во Градски парк

Играчот што некогаш настапуваше во Кавадарци и беше еден од организаторите  и носителите на играта на Фени Индустри, сега ќе го носи дресот на нашата најтрофејна екипа, КК Работнички. Хрватскиот интернационалец Карло Враговиќ (31, 192), потпиша едногодишен договор со скопскиот тим. Минатата сезона играше во романската екипа Стеауа, а во Фени помина две години (2014-16).

Повторно губеа, но повторно се издигнаа над предизвикот

Екипата на Мајами сериозно размислува на освојување на шампионската титула, без големи ѕвезди во составот. Драгиќ постигна 25 поени, Адебајо имаше 21, Робинсон 18 поени, Батлер 14, Хиро 11, за 101:106 и 2:0 против Бостон. На првата средба имаше -13, на втората -17 што е изедначување на најголемиот плеј-оф камбек на франшизата Хит, која се наоѓа на две победи до...

Луѓе, Мајами не се шегува

Горан Драгиќ постигна 29 поени,Краудер имаше 22, Батлер 20, Адебајо 18, во триумфот на Хит против Селтикс со 114:117 по продолжението. Ова беше само втор пораз (165/2) за екипата од Бостон, во постсезоните откако е воведен часовникот за напад (24 секунди, 1954), да водат со +12 на влезот во последниот период (имаа 92 победи по ред), а на крај да...

Риверс, Ленард и Џорџ сакаат да го заборават овој ден

Двете главни ѕвезди на Клиперс немаа своја вечер во поразот кој ја елиминира нивната екипа од плеј-офот во центарот „Дизни“, во Орландо. Сезоната за Каваи Ленард и Пол Џорџ заврши со 14, однонсо 10 поени, во натпреварот да се биде или не, во кој Џамал Мари на спротивната страна постигна 40 поени, а Никола Јокиќ имаше трипл-дабл со 16 поени,...

Монструозниот учинок на Јокиќ и новиот рекорд

Српскиот центар одигра меч за паметење против Клиперс, во кој неговите Нагетс победија со 89:104 и со 4:3 се пласираа во финалето на Западот. Тој постигна 16 поени, имаше 13 асистенции, а трипл-даблот го дополни со 22 скока, што е подобрување на неговиот рекорд (на франшизата, заеднички со Маркус Кемби) од минатата, кога оствари 19 скока.

Како Јокиќ го „изигра“ својот тренер

Пред почетокот на седмиот решавачки меч од западната полуфинална серија меѓу Денвер и Клиперс, српскиот центар му ветил прекрасен роденденски подарок на Мајк Мелоун. „Коуч, сигурно ќе ви подарам нешто прекрасно за роденден: или ќе си одите дома кај своите, или ќе се пласираме во финалето на Западната конференција.“ – рекол Никола. Од кошаркарска гледна точка, Мелоун сепак се израдувал повеќе...