Најнови вести

МЕКИЌ: Сите што ме познаваат, знаат што чувствувам за МЗТ

По пауза од речиси три години, репрезентативниот бек повторно ќе го облече „сино-белиот“ дрес на својот омилен клуб. Со него продолжува интенцијата на МЗТ Скопје...

Мекиќ и МЗТ Скопје – љубовта продолжува

Седумкратниот македонски шампион го договори второто засилување за претстојната сезона, по Филип Бакоч кој од Еуро Никел се пресели во Аеродром. Нов член на четата...

ТОДОРОВ: Минатата сезона требаше да ми биде последна во кариерата, но…

Селекторот на македонската репрезентација уште една сезона ќе остане во тимот на Крајова на чие чело е веќе две години. Првата беше исклучително успешна, Александар...

Обрадовиќ пак му помага на Партизан

Добро е позната соработката меѓу најтрофејниот европски тренер и клубот каде тој ја заврши играчката и ја почна тренерската кариера. Жељко Обрадовиќ неодамна си замина...

Охрид се враќа на кошаркарската мапа, доби поддршка и од КФСМ

По едногодишна пауза, односно по згаснувањето на приватниот проект АВ Охрид, најголемиот туристички центар во земјава повторно ќе има свој кошаркарски клуб. Претседателот на Кошаркарската...

Тодоров останува верен

Нашиот селектор и следната сезона ќе биде на чело на романската екипа Крајова, на чија клупа седеше претходните две сезони. Александар Тодоров останува четврта година...

Дрим-тим од Каталонија: Гасол, Весели, Калатес, Де Коло…

Шарунас Јасикевичиус денеска беше промовиран во нов тренер на Барселона, на местото на неговиот поранешен „шеф“ во истиот клуб Светислав Пешиќ. На презентацијата изрази голем...

Условите во новата БИБЛ, има место за малку македонски екипи

Македонската кошаркарска федерација доби писмо на намери од страна на раководството на Балканска лига за учество на заинтересирани клубови во следното издание на БИБЛ...

Се растури тимот на Нено Димитријевиќ

Голем број шпански прволигаши, меѓу нив и најтрофејните - Реал и Барселона, летово ќе доживеат реконструкција на своите екипи и со свежи сили ќе...

Песимистички најави – НБА нема да продолжи!

Екипите во најсилната светска кошаркарска лига се вратија на тренинзи по речиси четиримесечна пауза, а до планираното продолжување на сезоната остануваат 25 дена. Сепак, корона...