Најнови вести

Грчкиот суперстар ја освои втората последователна „МВП на сезоната“ награда, со убедлива предност пред пеколната конкуренција. Адетокумбо имаше 85 гласа и 962 бода, Втор беше Леброн Џејмс со 16 гласа. Гркот им се приклучува на Мајкл Џордан, Бил Расел, Лери...
Аеродромци победија во првиот (од двата) контролен натпревар против бугарскиот Левски, со 94:74. Во дресот на гостите се појави некогашниот играч на металците, Јордан Минчев (203, 21) кој е голема бугарска кошаркарска надеж, но во МЗТ не доби прилика (или...
Земајќи ги предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и официјалните лица, следејќи ги прекораките на Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, Извршниот комитет на ФИБА ги донесе следните одлуки, во врска со квалификациските натпревари во ноември 2020-та и...
Најдоброупатениот новинар во областа на кошарката, јавува дека грчкиот интернационалец ја освоил наградата за Најкорисен кошаркар на сезоната, во НБА лигата. Адријан Војнаровски од ЕСПН се повикува на сигурни извори. Со тоа, Гркот им се приклучува на Мајкл Џордан, Бил...
Играчот што некогаш настапуваше во Кавадарци и беше еден од организаторите  и носителите на играта на Фени Индустри, сега ќе го носи дресот на нашата најтрофејна екипа, КК Работнички. Хрватскиот интернационалец Карло Враговиќ (31, 192), потпиша едногодишен договор со скопскиот...
Екипата на Мајами сериозно размислува на освојување на шампионската титула, без големи ѕвезди во составот. Драгиќ постигна 25 поени, Адебајо имаше 21, Робинсон 18 поени, Батлер 14, Хиро 11, за 101:106 и 2:0 против Бостон. На првата средба имаше -13,...
Горан Драгиќ постигна 29 поени,Краудер имаше 22, Батлер 20, Адебајо 18, во триумфот на Хит против Селтикс со 114:117 по продолжението. Ова беше само втор пораз (165/2) за екипата од Бостон, во постсезоните откако е воведен часовникот за напад (24...
Двете главни ѕвезди на Клиперс немаа своја вечер во поразот кој ја елиминира нивната екипа од плеј-офот во центарот „Дизни“, во Орландо. Сезоната за Каваи Ленард и Пол Џорџ заврши со 14, однонсо 10 поени, во натпреварот да се биде...
Српскиот центар одигра меч за паметење против Клиперс, во кој неговите Нагетс победија со 89:104 и со 4:3 се пласираа во финалето на Западот. Тој постигна 16 поени, имаше 13 асистенции, а трипл-даблот го дополни со 22 скока, што е...
Пред почетокот на седмиот решавачки меч од западната полуфинална серија меѓу Денвер и Клиперс, српскиот центар му ветил прекрасен роденденски подарок на Мајк Мелоун. „Коуч, сигурно ќе ви подарам нешто прекрасно за роденден: или ќе си одите дома кај своите,...