ПОЧЕТНА ЕВРОПА Химки ја испушти Басконија

Химки ја испушти Басконија

сподели
фото: Saski Baskonia

Иако водеа во поголемиот дел од мечот и имаа предност до средината на последниот период, руските кошаркари не успеаја да ја материјализираат добрата игра во три четвртини и дома заминаа со пораз.

Басконија славеше со 83:79 со 22 поена на Шавон Шилдс, Фал Јусупа имаше 15, 10 постигна Хенри Переира. Кај гостите, лидерот Швед постигна 18 поени, Јеребко имаше 16, по 10 регистрираа Тима и Карашев.