ПОЧЕТНА ЕВРОПА Грците го искористија домашниот терен

Грците го искористија домашниот терен

сподели
fiba.basketball

Солунски АЕК се пласира во големото финале на Лигата на шампионите на ФИБА, со победата од 99:75 против шпанскиот претставник Сарагоса, на завршниот турнир што се игра во Атина.

Противник ќе му биде друга шпанска екипа, Бургос која славеше против францускиот Дижон, со 81:67. Финалето се игра на 4-ти октомври, а претходно на програмата е моечот за 3-то место.