ПОЧЕТНА Во позадина (ФОТО) Германците ја најдоа во Данска, топката лансирана во Шкотска и спроведоа...

(ФОТО) Германците ја најдоа во Данска, топката лансирана во Шкотска и спроведоа потера

сподели
Нацистичките бункери од 2-та Светска војна, во данското крајбрежно село Вигсо.

По речиси 1.000 наутички милји (1.852 километри) патешествие по водите на Атлантикот, баскетот со ликот инспириран од филмот Cast away (2000) на Том Хенкс, беше пронајден од група деца кои што за 51 час успеале да го најдат сопственикот.

Група германски млади биле на настава во природа во Вигсо, кога го здогледале (на 13-ти јуни 2019) ликот на Вилсон нацртан на топката, шутната во море од бреговите на Сент Килда во март 2019.

Комплетната сторија може да ја прочитате тука.