ПОЧЕТНА ЕВРОПА Евролигашите ќе го окупираат Келн

Евролигашите ќе го окупираат Келн

сподели
euroleague.net

Најквалитетното европско клупско кошаркарско натпреварување, ќе го добие шампионот за следната сезона во германскиот гдар на спортот, во легендарната Ланкс Арена во Келн.

Ова требаше да се случи минатата сезона, но поради пандемијата коронавирус, турнирот беше откажан, а Евролига остана без шампион.

euroleague.net

Од 28-ми до 30-ти мај 2021, најдобрите 4 екипи ќе решаваат за титулата. Последен шампион (2018/19) е екипата на ЦСКА Москва, која во шпанскиот град Виторија го совлада тимот на Анадолу Ефес.