ПОЧЕТНА Други репрезентации Естонија ни е првата пречка во елиминациите

Естонија ни е првата пречка во елиминациите

сподели
fiba.basketball

Естонија ја совлада Полска со 63:59 во последното коло на ЕП до 18 години во Б дивизијата.

Белгија победи против Романија со 67:55, но е најслаба во кругот од трите селекции. Полска е прва по 5 кола во Група А, пред Естонците и Белгијците.

Во 1/4 финалето, избраниците на Тони Симиќ излегуваат на мегдан со Естонија, а на крајот првите три селекции на ЕП во романскиот град Орадеа, ќе се пласираат во А дивизија.