ПОЧЕТНА ЕВРОПА Доказ дека Соколи драфтуваа со „осет“

Доказ дека Соколи драфтуваа со „осет“

сподели
fiba.basketball

Екипата што за кратко време стана конкурентна за пехарите во македонските натпреварувања, а учествуваше (конкурентно) во АБА лигата и во УЛЕБ Купот, не „носеше“ се и сешто, туку имаше солидни странски имиња во својот состав.

Тадиус МекФејден беше избран за МВП на последниот Фајнал 8 турнир на ФИБА. Бургос славеше во финалето против домашниот АЕК во Атина, а тој беше најдобар стрелец со 18 поени, 6 скока и 5 асистенции, во 23 минути од клупата.

Куриозитетно, и оваа екипа релативно кратко се натпреварува во професионални води, односно од 2015-та, а еве само 5 години подоцна, се искачи на највисокото место на пиедесталот, на ова квалитетно континентално натпреварување.