ПОЧЕТНА Некатегоризирана (ВИДЕО) Дивац му заблагодари на Раџа, за него кошарката е љубов

(ВИДЕО) Дивац му заблагодари на Раџа, за него кошарката е љубов

сподели
sports.inquirer.net

Најновиот член во Куќата на славните во Спрингфилд, од просторите на балканските држави, имаше емотивен говор на церемонијата. Легендарниот Владе Дивац, извршен оперативец на Сакраменто, играше 8 сезони во Лејкерс и 6 во Кингс.

Класата 2019 (фото: hoophall.com)

„Луѓето од Балканскиот полуостров се како дисфункционално семејство.

Може постојано да сме во расправија и да војуваме, но на крајот ние сме едно големо семејство.

За мене, играњето кошарка отсекогаш било поврзано со љубовта.“

Меѓу оние на кои им се заблагодари Дивац, беше хрватската легенда и негов соиграч од репрезентацијата на Југославија, поранешната ѕвезда на Бостон Селтикс, Дино Раѓа.