ПОЧЕТНА ЕВРОПА Бургос ја освои ФИБА

Бургос ја освои ФИБА

сподели
fiba.basketball

Шпанската екипа триумфира со 85:74 против грчки АЕК, во „ОАКА Арена“ во Атина, за пехарот во елитната „Лига на шампионите“ на ФИБА.

МВП на финалето е Тадиус МекФејден, кој постигна 18 поени. Омар Кук имаше 15, Салво 12 поени. Кај поразените, Рајс имаше 17 поени.

Францускиот тим Дижон ја совлада другата шпанска екипа, Сарагоса со 70:65 во натпреварот за третото место на „Фајнал 8“ турнирот.