ПОЧЕТНА ЕВРОПА Били е последниот член на идеалната 10-ка

Били е последниот член на идеалната 10-ка

сподели
фото: Olympiacos BC

Плејмејкерот на Пирејците и неокгашен соиграч на Перо Антиќ, е избран во најдобрите 10 играчи за изминатата деценија, во Евролига. Тој има три титули и МВП признанија на завршните турнири кога неговите екипи (Пнатинаикос 2009, Олимпијакос 2012, 2013) победуваа.

Со него на списокот се Лука Дончиќ, Дијамантидис, Кајл Хајнс, Наваро, Богдан Богдановиќ, Милош Теодосиќ, Јан Весели, Љуљ и Принтезис. Грчкиот кошаркарски виртуоз игра во Олимпијакос цела деценија (од 2010), од скоро е најдобриот стрелец во историјата на Евролига (4.239 поени).