ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

3439 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Зовреа страстите: Кари и Вестбрук се фатија за гуша, играчите ги...

Двајца од најдобрите кошаркари во моментов во НБА лигата, Стеф Кари и Расел Вестбрук имаа блиска средба ноќеска на меѓусебниот натпревар во Оклахома. Конфликтот почна...

Претставено логото на Светското првенство во Кина (ФОТО)

На околу 2,5 години пред одржувањето, организаторот на Светското првенство во Кина денеска го претстави официјалното лого. Тоа е инспирирано од Пекиншката опера, еден од...

За Баскониа нема фаворити!

Во мечот на колото, шпанскиот претставник во Евролига го нокаутира шампионот (79:78), во исклучително резултатски тензичен и неизвесен меч, што беше решен во последните...

Галатасарај победува кога никој не очекува

Тримфот на гости кај Олимпијакос (71:80) е можеби најнеочекуваниот резултат сезонава, кога станува збор за екипата од Истанбул, која што се бори да го...

Дарушафака ја реши Барселона во една четвртина

Вториот период беше клучен за победата на турската екипа (67:56), со што составот од Истанбул останува на една победа зад градскиот ривал Ефес, кој...

Жалгирис останува во игра за плеј-оф место

Литванскиот претставник извојува битна победа кај веќе елиминираниот УНИКС (80:82), со што продолжува надежта за пласман на едно од првите 8 места на табелата. Жалгирис...

Првиот човек на Евролига најави револуционерно проширување

Џорди Бертомеу изјави дека се посготвува платформа за проширување на најсилното европско кошаркарско натпреварување, на 18 екипи, по одличната сезона со 16 тима кои...

Единствениот Џејмс Харден

Иако херојската партија на првото име во редовите на Хјустон помина без победа за неговата екипа, сепак книгите на историјата не може да го...

Без изненадувања во Белград, Звезда со половина сили го совлада Будуќност

Бранителот на титулата во АБА лигата, Црвена Звезда без проблеми славеше во првиот натпревар од полуфиналната серија против Будуќност со 82-67. Штедејќи ги силите за...

Партизан без одговор за нападот на Цедевита, Хрватите водат во полуфиналето

Екипата на Цедевита поведе со 1-0 во полуфиналната серија од АБА лигата откако на домашен терен го совлада Партизан со 83-76. Клучен се покажа стартот...