ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

3464 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Пукна „стотка“ во Градски парк

Актуелниот шампион Работнички оствари убедлива победа против повратникот во Првата лига Вардар во контролен натпревар.   Момците на Марин Докузовски славеа со 102:71 иако во еден...

Амбасадорот Жарко Паспаљ

Легендарниот српски кошаркар, поранешен репрезентативец на Југославија доби огромна чест од АБА лигата. Собранието на оваа организација го именува Жарко Паспаљ за прв амбасадор на...

Вардар има две опции: Кале 1 или реновирање на Кале 2

Повратникот во Првата кошаркарска лига се најде во (не)очекувани проблеми на нешто повеќе од две недели пред почетокот на првенството. Македонската кошаркарска федерација, односно спортскиот...

Проектилите на Гостивар го урнаа Кожув

Александар Костоски го одигра првиот натпревар за својот нов тим и веднаш ја направи разликата. Гостивар на домашен терен во пријателски дуел го совлада Кожув...

Падна и втората бугарска жртва пред Блокотехна

Македонскиот прволигаш со победа ја заврши серијата натпревари со бугарски екипи последната недела. За неполна недела, Блокотехна два пати гостуваше кај нашиот источен сосед при...

ДАВИТКОВ: Тоа што го посакувавме, тоа го направивме

Селекторот на македонската репрезентација Јорданчо Давитков е наполно задоволен од резултатите на стартот од вториот претквалификациски циклус за Европското првенство во 2021 година. Остварени се...

КОСТОСКИ: Во Романија да одиме како пласирани во главна фаза

Новиот плејмејкер на Гостивар уште еднаш покажа дека е фантастичен играч и дека од него зависи многу во македонската репрезентација. Против Романија, Александар Костоски постигна...

Блокотехна се подобра, почна и да победува во Бугарија

По двата пораза во дуелите со Рилски, гевгелискиот тим го оствари првиот триумф против една бугарска екипа во подготовките за новата сезона. Жртва на Блокотехна...

„Два од два“ – мисијата остварена!

Два натпревара, две победи на македонската репрезентација на стартот од вториот дел од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Прво во Приштина против Косово,...

СОКОЛОВ: Репрезентацијава има карактер

Репрезентацијата на Македонија ја очекува вториот натпревар од вториот циклус претквалификации за Европското првенство во 2021 година. Противник е Романија, три дена по победата над...