ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

2336 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Сите шампиони на Македонија: МЗТ има шест во низа, но уште...

МЗТ Скопје пишува историја во македонската кошарка бидејќи е само вториот клуб од осамостојувањето што успеал да "врзе" повеќе од две титули во низа. Речиси...

Антиќ: Сè е подобро од македонското! (ФОТО)

Најдобриот македонски кошаркар Перо Антиќ излезе со своја реакција на одлуката на МКФ да донесе турски судии да го водат петтиот натпревар од финалната...

Николиќ: Малку фалеше…

Тренерот на Карпош Соколи, Драган Николиќ жали за пропуштената шанса да ја освои првата титула во историјата на скопскиот клуб, но во исто веме...

Назор: Домашниот терен ни беше адут и го искористивме

Тренерот на МЗТ Скопје, Анте Назор денеска ја освои првата клупска титула во кариерата откако со МЗТ Скопје славеше во македонското првенство. Во драматичната серија,...

„Летечкиот Холанѓанец“ си замина со признание: Клоф прогласен за МВП на...

Сосема заслужено, признанието за најкорисен играч во финалната серија од македонското кошаркарско првенство замина во рацете на холандскиот репрезентативец од редовите на МЗТ Скопје,...

Карпош Соколи испушти историска шанса, МЗТ Скопје и шести пат во...

Шеста година по ред, екипата на МЗТ Скопје е кошаркарски шампион на Македонија. Во денешната мајсторка, бранителот на титулата го одбрани домашниот терен и со...

Се формира Втора АБА лига, во неа и македонски клубови

Раководството на АБА лигата денеска во Загреб има важен состанок на кој ќе се дискутира за формирање втор степен на ова регионално натпреварување. Тоа го...

Втор пораз за Рајковиќ, Стал пред елиминација

Полскиот прволигаш Стал, предводен од нашиот Емил Рајковиќ се наоѓа пред елиминација во домашниот плеј-оф. Стал го загуби и вториот натпревар од полуфиналната серија како...

Лукоил Академик со победа го отвори финалето

Бранителот на титулата во бугарското првенство Лукоил Академик со победа го отвори финалето во плеј-офот против Берое (96:81). Во полуфиналето, тимот од Софија едвај се...

Звезда се мачеше со “филијалата”, Партизан по продолженија

Српскиот шампион Црвена Звезда ја оствари деветтата победа во домашната Суперлига откако вечерва славеше против својата "филијала" ФМП со 77:69. Конечниот резултат не ги отсликува...