ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

3387 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Барса и без титула и без тренер!

Еден ден откако загуби во финалето од АЦБ лигата, Светислав Пешиќ замина од тренерската функција во Барселона. Од „блауграна“ си оди по 2,5 години, но...

Вчера стана шампион на Шпанија, денеска потпиша за шампионот на Европа

Реконструкцијата на тимот на ЦСКА Москва продолжува со трансферот на грузискиот репрезентативец Торнике Шенгелија. Довчерашниот капитен на Басконија пред помалку од 24 часа со својот...

Кош на три секунди пред крај и титула за Басконија

По пауза од десет години, баскиската кошаркарска гордост е шампион на Шпанија во најчудната сезона во АЦБ лигата, резултат на пандемијата со корона вирусот. Во...

Целата сезона на МЗТ Скопје пропадна за 4:29 минути

Се што можеше да се сврти против македонскиот претставник во регионалното натпреарување, се сврте во оваа 2020 година. На 2 јануари, по триумфот против Рогашка...

Згаснаа сите надежи на МЗТ Скопје

Екипата на Приморска доби лиценца за настап во Првата лига на Словенија за сезоната 2020/21. Кошаркарскиот сојуз на оваа земја ја прифати банкарската гаранција и...

Падна договор: Јованчев е нов тренер на Вардар!

Раководството на „црвено-црните“ брзо реагираше по заминувањето на Дарко Радуловиќ кој кариерата ќе ја продолжи во МЗТ Скопје. Неговото место во Вардар ќе го пополни...

Екс-македонскиот репрезентативец удри по Тринкиери: Парите не се важни… Ма да!

Еден од најконтроверзните кошаркари на просторите на поранешна Југославија, Ратко Варда на интересен начин го искоментира заминувањето на досегашниот тренер на Партизан. Андреа Тринкиери ги...

(ВИДЕО) Перо Антиќ на четвртото место во историјата на НБА лигата

Единствениот македонски кошаркар во најсилното светско клупско натпреварување е еден од шестмина кои своето деби го забележаа во четвртата деценија од животот, потсети кошаркарскиот...

Работнички и МЗТ (засега) во АБА 2!

Собранието на АБА лигата не донесе позитивни вести за седумкратниот македонски шампион. Објавени се имињата на екипите кои ќе учествуваат во двете дивизии и засега...

Хрватски центар го засили Кожув

Гевгелискиот прволигаш во новата сезона ќе биде засилен со 23-годишниот Антун Маричевиќ. https://www.instagram.com/p/CCBbWtQBeI5/?igshid=t00wi28o0kli Минатата сезона тој бил член на НЦАА Д-1 тимот Јужна Флорида каде на...