ПОЧЕТНА ЕВРОПА Анадолу го освои Мадрид по 15 години

Анадолу го освои Мадрид по 15 години

сподели
фото: Anadolu Efes

Турскиот претставник славеше со 75:80 во рамките на 21-то коло во Евролига, победувајќи во шпанската престолнина првпат по (26.01) 2015-та година. Шејн Ларкин постигна 32 поена, со 5/8 за два поена, 5/6 во ударите за три и 7/1 за 1 поен.

Следниот во составот на Ефес беше Тибор Плаис со 13 поени, а сите други стрелци беа со 7 или помалку поени. Симултанката на Американецот му донесе 36 индексни поени, што е најмногу во ова коло и најверојатно тој ќе биде прогласен за МВП.

rezultati.com

По поразот од Барселона во првото елитно коло сезонава, минатосезонскиот еврофиналист Анадолу загуби само три натпревари во Евролига (2) и во Турција (1) каде исто така е лидер, а нема пораз на последните девет одиграни средби.