ПОЧЕТНА Некатегоризирана Квалификации за СП 2019, 1 коло

Квалификации за СП 2019, 1 коло

сподели
FIBA

Во првото коло од квалификациите за пласман на следното светско првенство што ќе се одржи во Кина (2019), имаше неколку изненадувања, но со оглед на ослабените ростери на репрезентациите со неиграњето на играчите од Евролига и НБА, може да очекуваме секакви резултати.

Група А
Црна Гора – Шпанија 66:79
Словенија – Белорусија 87:74

Група Б
Турција – Летонија 85:73
Шведска – Украина 76:84

Група Ц
Косово – Литванија 61:99
Полска – Унгарија 70:60

Група Д
Холандија – Хрватска 68:61
Италија – Романија 75:70

Група Е
БиХ – Русија 81:76
Белгија – Франција 59:70

Група Ф
Чешка- Исланд 89:69
Бугарија – Финска 80:82

Група Г
Србија – Австрија 85:64
Германија – Грузија 79:70

Група Х
Велика Британија – Грција 92:95 (ОТ, 83:83)
Израел – Естонија 88:68