ПОЧЕТНА Европски лиги Џордан Теодор со Армани шампион на Италија

Џордан Теодор со Армани шампион на Италија

сподели

Најтрофејниот италијански тим ја врати титулата во домашното првенство по финалната серија во која го совлада Тренто со 4:2.

Во шестиот натпревар како гостин славеше со 96:71 за 28. шампионски трофеј во Палаканестро.

До својата прва титула стигна и македонскиот репрезентативец Џордан Теодор кој не играше во финалната серија.

Во последниот натпревар најефикасен беше Гаудлок со 21 поен, Кузминскас и Бертанс додадоа по 15, а Гудаитис 14. Кај Тренто, кој втора година по ред губи во финалето, прв стрелец беше Сатон со 15 поени.