ПОЧЕТНА Други лиги Јуниорките на Бадел, во Струга ја освоија шампионската титула

Јуниорките на Бадел, во Струга ја освоија шампионската титула

сподели

Незапирливите кошаркарки на Бадел на финалниот натпревар во младинска конкуренција М18 на гостински терен убедливо со резултат 68:40 ја победија екипата на Струга 2009.

Со овој триумф кошаркарките на клубот од Кисела Вода станаа државни шампионки.

Титулата за најкорисна кошаркарка на натпреварот (МВП) ја доби Катерина Поп-Димитрова со индекс на корисност 40 и трипл дабл што е реткост во женската кошарка. Поп-Димитрова натпреварот го одигра со постигнати 24 коша, 12 скокови и 10 асистенции.

Баделки на финалниот турнир во Струга во полуфиналето со голема разлика го надиграа и тимот на Баскет Кам од Македонска Каменица, со резултат 61:35.