ПОЧЕТНА Женска кошарка Јелена Антиќ има нов тим!

Јелена Антиќ има нов тим!

сподели
фото: csatabasketball.hu

Најуспешната актуелна македонска кошаркарка по повеќе од една година се враќа на терените. По тешката повреда, таа потпиша со унгарскиот тим Чата.

Унгарскиот тим е вкупно деветти во кариерата на Антиќ, а осми надвор од нашата земја.

„Ни беше потребен играч на позицијата 3 кој има победнички менталитет и искуство. Го најдовме во Јелена која е врвен професионалец и која ќе биде големо засилување за нашиот тим“, изјави тренерот на Чата, Кристиан Турсич.

Почна во Вардар Младинец, а потоа играше за Партизан, Радивој Кораќ, Макаби Ашдод, Ман Филтер, Алба Јулија, Лулеа Баскет и Висла.

Покрај сите успеси и освоени титули, таа е прва македонска кошаркарска која заиграла во женската Евролига.