ПОЧЕТНА ФИБА Ѓорѓевиќ мора да биде задоволен, Германија руши рекорди

Ѓорѓевиќ мора да биде задоволен, Германија руши рекорди

сподели
FIBA

Србија немаше проблеми со Грузија и иако игра ослабена, сепак уште еднаш покажа дека е земјата на кошарката во Европа. По две кола во мундијалските квалификации Србите имаат 2 победи, а играат со „третиот“ состав.

Германија се изживуваше со Австрија во натпревар на два нерамноправни противника од две различни класи, остварувајќи ја најубедливата победа во овие квалификации (+41).

FIBA

Германците и Србите имаат по две победи на првите две позиции во групата, се уште не играле меѓу себе, а Грузијците и Австријците имаат по два пораза во друштвото Г.

Група Г (2 коло)

Србија – Грузија 105:87
Австрија – Германија 49:90

Табела:

Германија 2/0
Србија 2/0
Грузија 0/2
Австрија 0/2