ПОЧЕТНА НБА Шампионот се спасуваше во дополнителните минути кај Лејкерс

Шампионот се спасуваше во дополнителните минути кај Лејкерс

сподели

Голден Стејт славеше на гостувањето кај втората најтрофејна НБА франшиза со 123:127, но на Вориорс им требаа 5 минути екстра време, да го скршат жилавиот домаќин кој што игра се подобро.

Ова беше 8-ма победа на последните 10 средби меѓу овие две екипи, за актулениот првак, кој што успеа да се рехабилитира по загубениот меч од Сакраменто и сезонава се уште нема два пораза по ред.

Кевин Дјурант постигна 29 поени, Стеф Кари додаде 28, од кои 13 во продолжението, а Клеј Томпсон имаше 20 за победникот, додека кај поразените Брендон Инграм имаше (личен рекорд) 32 поена, Поуп и Кларксон по 21, а Рендл 20.