ПОЧЕТНА ЕВРОБАСКЕТ 2017 Целата убавина на кошарката во една фотографија

Целата убавина на кошарката во една фотографија

сподели

Европското првенство заврши, Словенија стана нов шампион, а со медали се закитија уште Србија и Шпанија.

Вкупно 18 дена најдобрите кошаркари од Европа водеа тешки борби во Хелсинки, Клуж, Истанбул и Тел Авив. Но, на крајот сето тоа е заборавено. Четворица од петте членови на идеалната постава на првенството завршија во прегратки по финалниот натпревар. Недостасуваше само Швед, но и без него ова е најубавата фотографија од 40. Европски шампионат.