ПОЧЕТНА Светски првенства Хрватите нокаутирани во Ротердам

Хрватите нокаутирани во Ротердам

сподели
FIBA

Коцкестите го загубија првиот меч во квалификацискиот циклус за пласман на следното СП, на гостувањето во Холандија (68:61).

Доминик Мавра (МЗТ Скопје) не постигна ниту еден поен за 11 минути игра, а најдобар поединец во редовите на Хрватска беше Жељко Шакиќ (Цибона) со 24 поени. Филип Крушлин (Цедевита) беше другиот двоцифрен со 19 поени.

Кај домашните, Јаник Франке (Тренто) постигна 24 поени, а Роланд Шафтенар (Фарос Ларисас) постигна 10.

Хонѓаните апсолутно го надиграа гостинот, имаа подобар шут од поле, повеќе поени постигнати во рекетот, повеќе поени од клупата и повеќе поени од контра нападите.