ПОЧЕТНА Евролига Фуриозна последна четвртина на Барса, фото-финишот за Макаби

Фуриозна последна четвртина на Барса, фото-финишот за Макаби

сподели
euroleague.net

Каталонската гордост одигра маестрален последен период и со резултат 18:10 стигна до пресврт на дуелот со Жалгирис, за конечни 78:72. Гостите од Литванија имаа одлична трета четвртина, во која што имаа позитива 15:24.

Ханга имаше 14 поени, го следеа Серафан со 12, Томиќ со 11 и Ертел и Ориола со по 10. Кај поразените, се истакна Милакнис со 17 поени.

euroleague.net

Израелците издржаа и на 4 секунди до крајот со кошот на Скоти Вилбекин, победија со 65:64 против Олимпијакос, иако гостите преку Принтезис го имаа последниот шут на мечот.

Аплицирајте веднаш за

Химки ја прекина домашната серија на Будуќност од три победи, со својата втора во низа, со 90:98 во Подгорица. Најдобар поединец кај победникот беше Џордан Мики со 25 поени, а кај црногорската екипа се издвои Норис Кол со 20 поени и со 11 асистенции.

euroleague.net

Анадолу го задржа четвртото место на табелата со победата против Гран Канарија, со 93:74. Крунослав Симон имаше 25 поени за домаќините, Шејн Ларкин му помогна со 18.

Во вториот натпреварувачки ден од 22-то коло ќе гледаме две класики на европската кошарка, се соочуваат ЦСКА Москва и Реал Мадрид, односно Фенербахче и Панатинаикос. Другите два дуела се Басконија – Баерн и Милано – Дарушафака.