ПОЧЕТНА А Репрезентација ФИБА не утепа од фалење!

ФИБА не утепа од фалење!

сподели

Не дека заслужуваме да не величаат, затоа што играме во Њ дивизијата, натпревари што ги нема на повеќето сајтови за резултати.

Но, сепак, победничкиот старт на Македонија не остана незабележан и неистакнат од страна на Светската куќа на кошарката, која што од неодамна има унифициран сајт на сите континентални организации заедно.

FIBA

Се издвојуваат тимската игра, учиноците на браќата Стојановски и статистиката на Хендрикс, но и податокот што сме единствената селекција со две победи по воведните два претквалификациски дуела.

Овие два триумфа се добра најава за враќање во елитата, во квалификациите за следниот Евробаскет 2021, но не треба да се занесуваме и мора да останеме приземни, да не ни се повторат Косово и Естонија.