ПОЧЕТНА ЕВРОПА Фенер води, Ефес ко Работнички

Фенер води, Ефес ко Работнички

сподели
Fenerbahce BEKO

Кошаркарите на Жељко Обрадовиќ покажаа дека со нив нема шега, во финалето во Турција, против екипата што ги совлада во полуфиналето на Евролига и што има(ше) предност домашен терен во биктата за титулата.

Со убедливи 56:73, актуелниот шампион веднаш направи брејк и поведе со 1:0 кај Анадолу Ефес. На полувремето беше +10, но во третиот период гостите „нагазија“ (4:20) и го решија прашањето за победникот.

Форматот во финалната серија е 2-2-1-1-1, се игра до 4 победи. Потсетуваме дека финалето во Македонија почна слично, до три победи, со убедливио 80:44 за МЗТ против вечниот ривал кој што постигна само 3 поени во последниот период.