ПОЧЕТНА АБА Со атомски напад до прва победа на гости

Со атомски напад до прва победа на гости

сподели

МЗТ Скопје го скрши малерот и првпат оваа сезона триумфираше надвор од својата арена кога станува збор за АБА 2.

Прва жртва е последнопласираниот Вршац, но победата е одлична најава за големото дерби на домашното првенство против Работнички на 12 ноември. МЗТ Скопје славеше со 95:88 во уште едно одлично напаѓачко издание во регионалното натпреварување.

Аплицирајте веднаш за

Тоа, пред се, се однесува на првото полувреме во кое македонскиот вицешампион постигна 62 поена.

Вршац одлично почна, водеше со 12:4 во третата минута, а предноста ја задржа до крајот на првата четвртина. Резултатот на своја страна МЗТ Скопје го сврте на почетокот од вториот период кога по серијата од 9:0 поведе со 27:35. Нешто подоцна имаше и двоцифрена предност која ја задржа до полувремето.

Во првиот дел доминираше Андрија Бојиќ кој во тие 20 минути постигна 27 од вкупно 29 поени.

Во продолжение МЗТ Скопје имаше и +18 (60:78), но периодот на криза дојде пред крајот на третата и почетокот на последната четвртина. Вршац напраци серија од 12:0 и во 33. минута се доближи на само четири поени негатива (81:85).

Во последните 10 минути МЗТ Скопје постигна вкупно 10 поени, но кога требаше ја зацврсти одбраната и не дозволи да загуби уште еден натпревар како оној против Приморска во третото коло.

Освен Бојиќ кој постигна 29 поени, се истакна и Вудард со 18 и Стојановски со 14, но тренерот Ѓорѓи Кочов имаше проблеми со составот бидејќи поради повреда не играше Иванов, а Магдевски е болен.

Во осмото коло нашиот претставник во АБА 2 ќе го пречека Динамик, но претходно го очекува натпреварот на сезоната против Работнички на домашен терен.