ПОЧЕТНА ФИБА Словенците не можат да поверуваат што им се случи, Шпанците како да...

Словенците не можат да поверуваат што им се случи, Шпанците како да освоиле медал

сподели
FIBA

Европскиот шампион загуби на гостувањето кај Шпанија во второто коло од мундијалските квалификации и падна на третата позиција во групата А.

Со реваншот за убедливиот пораз (72:92) во 1/2 финалето на последниот Еуробаскет, Фуријата се заврсти на лидерската позиција против директниот ривал за првите две позиции, кои што водат во следната фаза.

FIBA

Црна Гора помина лесно кај Белорусија и во моментов е на втората позиција во ова друштво, со една победа и еден пораз, а Белорусите се на дното со два пораза.

Група А (2 коло)

Шпанија – Словенија 92:84
Белорусија – Црна Гора 67:91

Табела:

Шпанија 2/0
Црна Гора 1/1
Словенија 1/1
Белорусија 0/2