ПОЧЕТНА ЕВРОПА Реал против Басконија по првиот трофеј во сезоната

Реал против Басконија по првиот трофеј во сезоната

сподели

За титулата во Супер купот на Шпанија, ќе се борат екипите кои играа во финалето од плеј-офот минатата сезона.

Тогаш славеше Реал Мадрид, а Басконија, во меѓувреме засилена, ќе се обиде со трофеј да ја почне новата натпреварувачка кампања во која што главна цел ќе биде пласман на завршниот турнир од Евролигата, кој што се игра на нејзин терен, во Виторија.

Во полуфиналните дуели, баскискиот тим ја совлада Барселона со 79:76, а Реал славеше против Обрадоиро со 81:61.

На последните седум меѓусебни дуели, Басконија има само една победа против шпанскиот првак и тоа во Мадрид, во спомнатото финале од последниот плеј-оф.