ПОЧЕТНА Во позадина Работнички во хуманитарна мисија

Работнички во хуманитарна мисија

сподели

На 6ти ноември, со почеток во 18 часот, КК Работнички во соработка со Општина Центар ќе организираат хуманитарен натпревар помеѓу КК Работнички 2018/2019 и КК Работнички ветерани.

Собраните средства ќе бидат наменети за лекување на Ирена Танчева, 25 годишна мајка на две деца, на која и се потребни за операција во Русија.

Хуманитарниот натпревар доаѓа на неколку дена пред дерби дуелот од македонското првенство меѓу МЗТ Скопје и Работнички кое се игра во рамките на шестото коло од Првата македонска кошаркарска лига.

На првото дерби од минатата сезона, кое исто така се играше во Аеродром, најтрофејните македонски клубови играа за помош на македонската кошаркарска легенда Стеван Гешовски.